podobrazia

Zobacz opinie naszych klientów

Jul,21
 czytania

Wywiad z Inną Sampson

podobrazie

 

 

 

 

Inna Sampson - artystka, samouk. Ukrainka z polskimi korzeniami i silnym charakterem. 
Pieniądze, silny duch i trudności życiowe to trzy główne tematy jej autorskich obrazów.
Jej celem jest stworzyć swoje imperium w świecie sztuki.

Podobrazia24.pl: Zacznę od pytania, czy trudno obcokrajowcom wybić się na rynku sztuki w Polsce?
Inna Sampson: Moim zdaniem nie ma znaczenia skąd pochodzisz. Liczy się to, kim jesteś i jak pozycjonujesz siebie w społeczeństwie.
Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że trudności były tylko wtedy, gdy pojawiało się zwątpienie w siebie. To skutkowało brakiem rozwoju kariery ale też trudnością w znalezieniu ludzi o podobnych poglądach, którzy mogliby mnie wesprzeć lub udzielić dobrych rad. Jak tylko zaczęłam robić wszystko tak, jak podpowiada mi serce i wierzyć, że nie ma rzeczy niemożliwych, wszystko się zmieniło. Nie ma znaczenia skąd pochodzisz, liczy się to, kim naprawdę jesteś.

Podobrazia24.pl: Od jak dawna mieszkasz w Polsce i co skłoniło Cię do przeprowadzki?
Inna Sampson: 
Przeprowadziłam się do Polski w 2017 roku i zostałam tutaj, aby budować swoje życie. Jestem wdzięczna mamie i matce chrzestnej, bo to one popchnęły mnie do tego kroku. Tutaj jest więcej możliwości nie tylko dla mojej kreatywnej osobowiści. Polska to mój drugi dom i to nie dlatego, że mieszkam tutaj od kilku lat, ale dlatego, że wychowałam się w rodzinie, w której przestrzegano polskich tradycji. Mam w rodzinie wielu Polaków, więc oficjalnie jestem pół Polką, pół Ukrainką.

podobrazie

Podobrazia24.pl: Jesteś bardzo aktywna w mediach społecznościowych szczególnie na TikToku, na którym często poruszasz temat pieniędzy, czy w ten sposób kreujesz swój wizerunek?
Inna Sampson: 
Najprawdopodobniej komuś się to nie spodoba, ale gdybym nie dostawała pieniędzy za malowanie, to bym się tym nie zajmowała. 
Kolejnym ważnym faktem jest to, że bardzo interesuje mnie temat pieniędzy. Lubię pieniądze. Jeśli chcesz zobaczyć prawdziwą mnie, obejrzyj filmy na TikTok'u.

Trochę przesadziłam w niektórych, ale ogólnie to po prostu JA

Podobrazia24.pl: Każdy powinien otrzymywać wynagrodzenie za swoją pracę, to naturalne. Opowiedz nam o swoich początkach artystycznych
Inna Sampson: 
Do 13 roku życia szaleńczo nie lubiłam malować, a potem pewnego wieczoru coś we mnie pękło i od tego się zaczęło. Rysowałam codziennie po kilka godzin w domu. Później doszło malowanie, nawet na przerwach między zajęciami w szkole. Wtedy też zaczęłam przyjmować pierwsze zamówienia od uczniów w cenie 1 zł za portret. Dla mnie najważniejsze było ujrzeć emocje ludzi, którzy patrzą po raz pierwszy na rysunek ze swoim portretem. To było mega! Właśnie, dlatego malowałam dużo i często, bo to pobudzało moją motywację przez długi czas. W sumie, nic się nie zmieniło.

Podobrazia24.pl: Jaki klimat chcesz wywołać swoimi pracami?
Inna Sampson:
Tak jak wspomniałam wcześniej, dla mnie najważniejsze są emocje osoby, która po raz pierwszy patrzy na moją pracę. Tutaj esencja jest taka sama. Chcę, żeby ludzie patrzyli, odwiedzali moje wystawy i myśleli „Nigdy wcześniej czegoś takiegonie widziałem. To coś zupełnie nowego”. I nie chodzi tu o nową technikę ani o to, jak fajnie zostanie namalowany obraz, ale o to, jaka wokół niego wytworzy się atmosfera i nastrój.

Jeśli chodzi o tematykę moich obrazów, to nie chcę mówić o jednym stylu. Ciągle próbuję czegoś nowego. Tworzę kolekcję obrazów w określonym klimacie na dany temat, a następnie przechodzę do czegoś nowego. To tak, jakby próbować nowych pysznych, ciastek zamiast jeść to samo przez całe życie bojąc się spróbować innych, bo co jeśli będę zawiedziona swoim wyborem?

 

Podobrazia24.pl:  Młoda sztuka jest teraz bardzo popularna, jak promujesz swoje prace i do kogo chcesz dotrzeć?
Inna Sampson: 
Nikogo nie podziwiam. Postawienie kogoś za przykład to bezpośrednia droga do samobiczowania. Poruszam się w swoim tempie, gdzie czuję się komfortowo i poprawiam swój styl, pomysły i wizerunek. Tworzę coś własnego, nie kopiuję.

W kwestii promocji ważne jest, aby mieć dobre oko i być w trendach, to gwarantuje zasięgi i dobre statystyki wyświetleń filmów. Promuję się głównie na TikToku i tam znajduję kupujących. To nic skomplikowanego, trzeba dobrze wiedzieć jaką reakcję chcemy wywołać wśród obserwatorów danym filmem.   

Podobrazia24.pl: Czy utożsamiłabyś się z terminem OUTSIDER ART.? Co dla Ciebie oznacza ten termin?
Inna Sampson: 
Musiałam wygooglować ten termin, aby zrozumieć pytanie. To zabawne, że jako artysta nie rozumiem kierunków sztuki, ale to prawda. Nigdy nie byłam koneserem, tylko twórcą, więc dziękuję -teraz wiem, do jakiej grupy ludzi należę. Tak, pojęcie ludzi odizolowanych od zewnętrznych czynników wpływu, którzy tworzą coś, czerpiąc pomysły ze swojej podświadomości, dotyczy mnie.

Wprawdzie jestem też blogerką, ale izoluję się od wszystkiego, aby tworzyć swoje obrazy. Pod wpływem pewnych czynników zdarza się usyskać coś, co w świecie tatuażu nazywa się "partak" (czyli brzydkie tatuaże, które raczej psują niż ozdabiają wygląd osoby noszącej. Jednak w ostatnich latach takie niestandardowe rysunki weszły aktywnie do mody, a nawet rozwinęły się w osobny styl). Mam kilka takich prac, ale tylko te kreacje, które sama szalenie lubię, trafiają do ludzi.

Podobrazia24.pl: Opowiedz nam o swoich planach artystycznych
Inna Sampson: 
Myślę, że będę malować do ostatnich dni swojego życia, ponieważ malowanie jest moim nałogiem. Zamierzam osiągnąć taki poziom, aby na moich wystawach gromadziło się tyle osób, co w pobliżu Mona Lisy, a obrazy wystawiane były za mojego życia na najbardziej prestiżowych aukcjach. Jednak chcę zrealizować rówież wiele innych pomysłów bardziej lub mniej związanych z malarstwem.Chcę się rozwijać w różnych kierunkach i jednocześnie nie tracić ostrości. 

Jeśli mówimy o najbliższej przyszłości, to planuję zorganizować kilka wystaw w formacie, którego nikt wcześniej nie robił. Uwierz mi na słowo, nigdy czegoś takiego nie widziałaś, więc sugeruję subskrybować moje konta.

Podobrazia24.pl: Jesteś młoda i ambitna, zdradź nam swoje artystyczne marzenia.
Inna Sampson: 
Nie mam marzeń. Nigdy ich nie miałam. Jestem realistą i zamiast tego zawsze stawiam sobie cele i pracuję nad ich realizacją. W przyszłości chciałabym wydać książkę, interesuję się też modą, więc nie wykluczam biznesu związanego z ubraniami lub bizuterią. Zobaczmy, gdzie padnie mój wybór. Nie powiem nic więcej, żeby nie składać fałszywych obietnic. Zobaczysz wszystko w swoim czasie. Lubię pokazywać wyniki a nie mówić tylko o planach.

Podobrazia24.pl: Jak znalazłaś nasz sklep i co sądzisz o produktach które oferujemy?
Inna Sampson: 
Zobaczyłam ogłoszenie na instagramie. Wcześniej szukałam sklepu, w których mogłabym kupić materiały do malowania bardzo dobrej jakości. Twój sklep w 100% spełnił wszystkie moje oczekiwania.

Podobrazia24.pl: Bardzo mi miło. Mam nadzieję, że ten wywiad czytają też Twoi potencjalni Klienci, gdzie zatem mogą kupić Twoją sztukę?
Inna Sampson: 
Cieszę się, że ten wywiad czytają teraz ludzie, którzy wspierają moją kreatywność i ogólnie kreatywność. Jestem im wdzięczna ponieważ dzięki ich wsparciu rozwijam swoją  osobistość i mogę swobodnie wyrażać swoje myśli w społeczeństwie. Moją sztukę można kupić poprzez media społecznościowe (linki poniżej).

 

podobrazie

Podobrazia24.pl: Inna, to w prawdzie nie jest protal politycznie, niemniej wszyscy jesteśmy wstrząśnięci tym co się dzieje w Twoim kraju. Bardzo współczujemy i solidaryzujemy się z narodem Ukraińskim. Wojna to najgorsze zło świata. Trudno w tej sytuacji zadać jakieś sensowne pytanie, może chciałabyś coś powiedzieć od siebie?
Inna Sampson: 
Chciałabym powiedzieć, że w tych trudnych czasach ważniejsze niż kiedykolwiek jest wzajemne wsparcie. Nie ważne, czy finansowe, czy moralne czy humanitarne – każda pomoc jest ważna! I tylko razem możemy to przezwyciężyć. Dziękuję wszystkim, którzy przejmują inicjatywę i nie stoją z boku.

Ta sytuacja jest straszna, a nawet podła, nie ma na nią miejsca we współczesnym świecie i nadal nie wierzę, że to nasza nowa rzeczywistość.

Tydzień temu zasnęłam z troską o to, jak się pozbierać, bo złapałam wypalenie w kreatywności, a kilka dni temu obudziłam się ze strachem o życie moich bliskich, którzy pozostali na terytorium Ukrainy i nadal tam się znajdują. Życie zostało podzielone na przed i po, a stare zmartwienia obróciły się w proch.

Chciałabym wierzyć, że głowy Państw będą mogły dojść do porozumienia i to wszystko niedługo się skończy, a obywatele wszystkich krajów znów znajdą nad sobą spokojne niebo. Tymczasem wzywam wszystkich do okazywania solidarności, wzajemnego szacunku oraz pomocy uchodźcom i armii Ukrainy. Wszystko będzie dobrze.

Podobrazia24.pl: Też w to głęboko wierzę! Przytoczę słowa naszej wspaniałej noblistki, Olgi Tokarczuk: "Czułość jest tą najskromniejszą odmianą miłości, jest spontaniczna i bezinteresowna, nie prowadzi do zbrodni ani zazdrości."

Życzę więc nam wszystkim po prostu czułości...

Z Inną Sampson rozmawiała Monika Patalas

Linki do mediów społecznościowych:
IG - https://instagram.com/inna_sampson?utm_medium=copy_link
FB - https://www.facebook.com/isamartx
TikTok - https://vm.tiktok.com/ZMLSayLkJ/

Komentarze
Zaloguj się aby dodać komentarz