podobrazia

Zobacz opinie naszych klientów

Aug,05
15 min czytania

Wywiad z Jackiem Łozińskim

podobrazie

Podobrazia24: Jacku, bardzo dziękujemy że przyjąłeś zaproszenie do pierwszego wywiadu. Liczymy, że ta sekcja poświęcona Artystom bardzo się spodoba i będziemy ją prężnie rozwijać a przy okazji wspierać młodych twórców.

Opowiedz nam proszę  jaka jest Twoja historia? Jaki był Twój początek ze sztuką?
Jacek Łoziński : To chyba kiełkowało we mnie odkąd sięgam pamięcią. Zawsze rysowanie sprawiało mi przyjemność. Zapełniałem kartki z bloku rysunkowego wyobrażając sobie,że biorę udział w scenach, które gryzmoliłem. Jedyne co utkwiło mi do tej pory w głowie z tamtych czasów to wielka twarz indianina w barwach wojennych, patrząca złowrogo na widza z formatu A3.To było przedszkole, a w podstawówka minęła dodatkowo w poznawaniu temper i akwareli. Naturalnym wyborem było później Liceum Plastyczne w moim rodzinnym Krakowie.

Podobrazia24: Co Twoja sztuka oznacza dla Ciebie?
Jacek Łoziński : Nigdy nie myślałem o tym co robię w kategoriach sztuki. Lubiłem spędzać czas na rysowaniu, malowaniu, a skoro uczęszczałem do szkoły w, której dawali mi za to jakieś oceny to tym lepiej dla mnie

Podobrazia24: Jak Kraków, który często malujesz wpływa na Ciebie jako artystę? Czy masz swoje ulubione miejsca w Krakowie, które są dla Ciebie źródłem inspiracji?
Jacek Łoziński : Kraków, nie mógłbym żyć gdzie indziej.Być może,że właściwie nigdzie indziej nie bywałem. Tak czy inaczej to moje miasto, mam je we krwi. Oczywiście stare miasto a szczególnie ulica Kanonicza, wiodąca na Wawel. Wiele razy siadywałem tam na chodniku ze szkicownikiem i rysowałem portale i podwórka. Wtedy wygłądało to zupełnie inaczej. Mieszkały tam rodziny, które wprowadzały w tą ulicę niepowtarzalny nastrój. W większosci mieszkań nie było doprowadzonej kanalizacji, więc co jakiś czas dało się słyszeć z okien okrzyki " leje się" i wylewali na ulicę to co było im już zbędne.

Podobrazia24: W jaki sposób pracujesz? Czy jest to praca regularna i codzienna, czy czekasz na wenę i napływ inspiracji?
Jacek Łoziński: Odkąd malowanie stało się moim źródłem utrzymania staram sie pracować regularnie. Przeciętnie maluję jeden obraz tygodniowo.

Podobrazia24: Malujesz głównie farbami akrylowymi, jak dobierasz kolory? Masz jakieś konkretne techniki które stosujesz?
Jacek Łoziński : Kolor to problem z, którym cały czas sie borykam, ciągle odkrywam nowe możliwości. Jednym słowem uczę się cały czas. Akryl daje wiele możliwości, używanie szpachli to jedna z nich. Stosowanie faktury i laserowanie po niej jest zawsze przyjemnością i przygodą.

Podobrazia24: Co sprawia Ci najwięcej radości w Twojej pracy, a co jest dla Ciebie najtrudniejsze?
Jacek Łoziński: Najwięcej satysfakcji daje mi praca nad tematem dla mnie trudnym i moment w, którym z beznadziei zaczyna wyłaniać się coś,  co mogę zaakceptować.

Podobrazia24: Jakie są reakcje ludzi kiedy patrzą na Twoje obrazy? I czy postrzeganie zmienia się w zależności od tego, gdzie je wystawiasz?
Jacek Łoziński: Reakcje są różne, choć z czasem wydaje mi się są bardziej pochlebne. Najbardziej cieszy mnie to gdy ludzie odnajdują w nich coś o czym nie miałem pojęcia, skupiając sie głównie na problemach warsztatowych.

Podobrazia24: Które swoje dzieło lubisz najbardziej i dlaczego?
Jacek Łoziński: Trudno jest mi wskazać  jeden obraz, który ceniłbym jakoś szczególnie. W każdym jest bodaj mały fragmencik z którego jestem w miarę zadowolony. A do koszmarków, które popełniłem się tu nie przyznam.

Podobrazia24: Co uważasz za swój największy sukces?
Jacek Łoziński: Mój sukces to to, że tyle lat jakoś udaje mi się utrzymać z malowania.

Podobrazia24: Nad czym obecnie pracujesz?
Jacek Łoziński: Właśnie szukam tematu.

Podobrazia24: Jakie masz plany na najbliższą przyszłość? Czy planujesz wystawę?
Jacek Łoziński: Plan jest taki - móc dalej utrzymywać się z malowania. Wystaw nie planuję z wielu względów. Po pierwsze nigdy nie mam wystarczającej ilości obrazów, po drugie uważam wystawy za bezproduktywną stratę czasu. Ze znajomymi wolę spotykać się przy innych okazjach.

Podobrazia24: Jakie nowe wyzwania stoją przed sztuką we współczesnym świecie? Jaka jest rola artysty w tym trudnym okresie?
Jacek Łoziński: Dla mnie największym wyzwaniem jest zachowanie tradycyjnych technik malarskich. Oparcie się wspólczesnej technologii, która zuboża pojęcie artysta w sensie warsztat i intelekt.

Podobrazia24: Co byś poradził początkującym twórcom? A może sam dostałeś kiedyś „złotą radę” która przyświeca Ci do dziś?
Jacek Łoziński: Jeśli poważnie myślisz o tym zawodzie, tzn. chcesz to robić przez całe życie i kochasz to, to nic nie trzeba radzić, sam bedziesz ostro pracować, żeby osiągnąć satysfakcję i spełnienie.

podobrazie

Podobrazia24: Jesteś naszym wiernym Klientem niemalże od początku istnienia sklepu za co bardzo Ci dziękujemy, jak oceniasz podobrazia które oferujemy?
Jacek Łoziński : To co u Was zamawiam dostaję szybko i w bardzo dobrej jakości. Korzystałem z wielu tego typu firm, ale żadna Wam nie dorównuje. Atmosfera jest super.

Podobrazia24: Jacku, bardzo dziękujemy za tę rozmowę, życzymy Ci dalszego rozwoju i fantastycznych pomysłów.
Jacek Łoziński: Bardzo dziękuję za zaproszenie do rozmowy. Jestem dumny, że rozpoczynam  ten dział Waszej aktywności.

Prace Jacka Łozińskiego można podziwiać:

Komentarze
Zaloguj się aby dodać komentarz